Strateška partnerstva za inovacije

Strateška partnerstva za inovacije

„Jačanje strateških partnerstva za inovacije u procesu industrijske tranzicije“ (SPIN)  - Otvoren je poziv za dodjelu bespovratnih sredstava

 

Kod Poziva: IP.1.1.03

Datum objave: 28.12.2023

 

Poziv na dostavu projektnih prijedloga pokrenut je u okviru Integriranog teritorijalnog programa za razdoblje 2021. – 2027., Prioriteta I. - Industrijska tranzicija hrvatskih regija.  Poziv je u skladu sa Strategijom pametne specijalizacije do 2029. kojom se definira sedam tematskih prioritetnih područja:

  • Personalizirana briga o zdravlju
  • Pametna i čista energija
  • Pametan i zeleni promet
  • Sigurnost i dvojna namjena
  • Održiva i kružna hrana
  • Prilagođeni i integrirani proizvodi od drva
  • Digitalni proizvodi i platforme

u kojima će Republika Hrvatska javnim sredstvima poticati ulaganja u istraživanje, razvoj i inovacije te utvrditi prioritetne niše i regionalne lance vrijednosti bitne za industrijsku tranziciju Jadranske, Panonske i Sjeverne Hrvatske.  Poticanjem uspostave strateških partnerstava za inovacije (SPIN)  kroz ovaj Poziv doprinijet će se ostvarenju ciljeva kroz difuziju inovacija koja bi trebale rezultirati uvođenjem strukturnih promjena u regionalna gospodarstva i industrijsku tranziciju hrvatskih regija.

 

Predmet poziva:

Poticanje strukturnih promjena u regionalnim gospodarstvima kroz razvoj

novih proizvoda i usluga u nišama više dodane vrijednosti, odnosno poduzetnicima omogućiti diversifikaciju poslovanja i razvoj novih proizvoda u okviru prioritetnih niša RLV-ova Jadranske, Panonske ili Sjeverne Hrvatske te poticanje rješavanja ključnih društvenih izazova tih regija.

Svrha Poziva:

Usmjeriti potpore za projekte istraživanja i razvoja (industrijsko istraživanje,

eksperimentalni razvoj i studije izvedivosti) i razvoj tehnološke infrastrukture u svrhu razvoja prioritetnih niša grupiranih u RLV-ove u okviru S3 tematskih područja.

Vrsta Poziva: otvoreni postupak dodjele bespovratnih sredstava

Modalitet Poziva: privremeni

POTPORA:

Visina potpora se kreće od 500 000 EUR do 3.000 000 EUR.

INTENZITET POTPORE (%)

Od 25%-85% ovisno o tipu prijavitelja, aktivnostima i očekivanim rezultatima  

UKUPNA ALOKACIJA:

Jadranska Hrvatska - 32.812.500,00 eura

Panonska Hrvatska - 43.750.000,00 eura

Sjeverna Hrvatska - 23.437.500,00 eura

PRIHVATLJIVI KORISNICI:

Prihvatljiv prijavitelj može biti isključivo poduzetnik (neovisno o njegovoj veličini) koji ima registrirano sjedište ili podružnicu najkasnije do dana sklapanja Ugovora kojim stječe pravo na potporu, u Panonskoj, Jadranskoj ili Sjevernoj Hrvatskoj.

SPIN mora uključivati minimalno tri poduzetnika, od čega minimalno dva poduzetnika moraju biti mali i/ili srednji poduzetnici. SPIN može uključivati i organizacije za istraživanje i širenje znanja (OIŠZ) koje svojim istraživačkim kapacitetima mogu pridonijeti razvoju integriranog proizvoda i usluga veće dodane vrijednosti. OIŠZ koji je partner, ne bavi se više od 20% ekonomskom djelatnošću.

Prijavitelj je registriran za obavljanje gospodarske djelatnosti (ne odnosi se na registraciju pojedinačnih djelatnosti) najmanje tri godine prije dana predaje projektnog prijedloga.

Prijavitelj i svaki partner (poduzetnik) zasebno, koji sudjeluju na Projektu, imaju minimalno jednog zaposlenog na temelju sati rada prema GFI-POD, odnosno prema poslovnim knjigama za obveznike poreza na dohodak, za 2023. g.

Ukupni poslovni prihodi prijavitelja i partnera koji je poduzetnik iznose minimalno 30% zatražene potpore prema GFI-POD, odnosno poslovnim knjigama za obveznike poreza na dohodak za 2023. godinu.

Prijavitelj i svaki partner zasebno nema iskazan negativan kumulativ EBITDA dvije (2) godine prije predaje projektnog prijedloga (2022. i 2023.), odnosno kod obrta (paušalci su isključeni) nema ostvaren gubitak.

Prijavitelj/partner koji je poduzetnik u trenutku podnošenja projektnog prijedloga je registriran za prihvatljive djelatnosti u kojima provodi prihvatljive aktivnosti.

Za potrebe ovog Poziva članovi SPIN-a moraju uspostaviti SPIN konzorcij putem Ugovora o konzorciju, a njime će upravljati nositelj SPIN konzorcija te koordinirati sve aktivnosti SPIN konzorcija.

Svi članovi konzorcija moraju biti iz iste regije, a prihvatljive regije su Jadranska, Panonska i Sjeverna Hrvatska.

Prijavitelj je u projektnom prijedlogu izjavio da će za potrebe ugovaranja imati zatvorenu financijsku konstrukciju Projekta, što podrazumijeva da ima osiguran iznos koji odgovara razlici ukupne vrijednosti Projekta umanjene za iznos odobrenih bespovratnih sredstava i iznos povrativog PDV-a, ili Ugovorom o kreditu (do potpisa Ugovora) ili vlastitim sredstvima ili kombinirano i što će prije potpisa Ugovora dokazati odgovarajućim aktima.

TRAJANJE PROJEKATA

Maksimano 36 mjeseci

PRIHVATLJIVOST PROJEKTA

1. Projekt je u skladu s Programom i predstavlja djelotvoran doprinos ostvarenju ciljeva Prioriteta 1., Industrijska tranzicija hrvatskih regija, Specifičnog cilja RSO 1.1. Razvoj i jačanje istraživačkih i inovacijskih kapaciteta te prihvaćanje naprednih tehnologija, ostvarenju obveznih pokazatelja i područjima intervencije, uključujući usklađenost s relevantnim strategijama na kojima se Program temelji – Nacionalna razvojna strategija Republike Hrvatske do 2030. i Planovi za industrijsku tranziciju Jadranske, Panonske ili Sjeverne Hrvatske.

2. Projekt je usklađen s S3, odnosno planirane projektne aktivnosti istraživanja i razvoja doprinose ostvarenju minimalno jednog ili više transformacijskih ciljeva i tematskih prioritetnih područja

3. Projekt ima potrebnu razinu spremnosti za provedbu, odnosno projekt je spreman za početak provedbe aktivnosti projekta i njihov završetak u skladu s planom aktivnosti

4. Projekt je u skladu s definiranim prioritetnim nišama RLV-a Jadranske, Panonske ili Sjeverne Hrvatske sukladno relevantnim RLV Akcijskim planovima za pojedinu regiju

Kao i nizom dodatnih zahtjeva dostupnih u Uputama za prijavitelje na poziv na dodjelu bespovratnih sredstava dostupnog na poveznici

PRIHVATLJIVE PROJEKTNE AKTIVNOSTI

1. Aktivnosti istraživanja i razvoja

- vlastite aktivnosti istraživanja i razvoja, ugovorno istraživanje i kolaborativno istraživanje

Projekt mora uključivati:

  • industrijsko istraživanje (TRL od 2 - 4)

  • aktivnosti eksperimentalnog razvoja koje završavaju s TRL 8

  • izradu studije izvedivosti

Ukoliko se projektom rješava društveni izazov – razvojni problem specifičan za područje (regija, grad, općina) na kojem se projekt provodi, projekt može uključivati i TRL 9 u smislu demonstracije inovativnog rješenja nastalog kao rezultat aktivnosti istraživanja i razvoja u stvarnom okruženju (primjerice: urbanom području, otocima), međutim isto nije prihvatljivo za financiranje u okviru ovog Poziva.

2. Aktivnosti ulaganja u infrastrukturu za testiranje i eksperimentiranje (tehnološku infrastrukturu) vezana uz provedbu projektnih aktivnosti istraživanja i razvoja u okviru SPIN konzorcija te mogu uključivati ulaganja u opremu, kao što su testne platforme, pokusne linije, demonstratori, objekti za testiranje ili živi laboratoriji i povezane usluge podrške čiji su korisnici uglavnom poduzetnici, posebno MSP-ovi, koji traže potporu za testiranje i eksperimentiranje za razvoj novih ili poboljšanih proizvoda, procesa i usluga te za testiranje i unapređenje tehnologije za napredak s pomoću industrijskog istraživanja i eksperimentalnog razvoja.

Napomena: Potpore za aktivnosti ulaganja u infrastrukturu za testiranje i eksperimentiranje  mogu se dodijeliti samo ako je odobrena i potpora za aktivnosti istraživanja i razvoja.

Potpore za aktivnosti ulaganja u infrastrukturu za testiranje i eksperimentiranje mogu se dodijeliti isključivo Prijavitelju/Korisniku. Partneri na projektu ne mogu primiti potporu temeljem navedenog članka.

 

Prihvatljivi troškovi za prijavitelja i partnera:

1. Troškovi plaća istraživačkog, tehničkog i ostalog pomoćnog osoblja prijavitelja i partnera koji će raditi na provedbi aktivnosti istraživanja i razvoja izračunavaju se u skladu sa čl.55. stavak 2. (b) Uredbe 2021/1060:   

2. Troškovi amortizacije instrumenata i opreme, u opsegu i u razdoblju u kojem se upotrebljavaju za Projekt.

3. Troškovi ugovornih istraživanja, znanja i patenata kupljenih ili licenciranih od vanjskih izvora po tržišnim uvjetima koji se koriste isključivo za projekt istraživanja i razvoja mogu iznositi maksimalno 25 % ukupno prihvatljivih troškova.

4. Troškovi savjetodavnih i sličnih usluga koje se upotrebljavaju isključivo za projekt izuzev troškova službenih pristojbi koje se plaćaju nacionalnim ili nadnacionalnim uredima za zaštitu intelektualnog vlasništva (DZIV, EUIPO, WIPO, i sl.), a koji nisu prihvatljivi za financiranje bespovratnim sredstvima

5. Ostali izdaci nastali isključivo kao posljedica provedbe projekta po fiksnoj stopi od najviše 25 %, a koji uključuju:

· troškove materijala, potrošne robe i sličnih proizvoda,

· troškove upravljanja projektom i troškove provođenja postupaka nabave

· troškove u svezi s ispunjavanjem uvjeta informiranja i vidljivosti

· troškove za provedbu dodatnih aktivnosti kojima se ostvaruje pozitivan utjecaj na horizontalna načela 

6. Neizravni troškovi po fiksnoj stopi do visine od 15 % prihvatljivih izravnih troškova osoblja. Neizravni troškovi odnose se na troškove uredskog prostora (najam prostora, režijski troškovi: grijanje/hlađenje, struja, voda, čišćenje, odvoz otpada, telekomunikacije, i sl. te troškove održavanja uredskih prostora za potrebe provedbe Projekta).

7. Troškovi izrade studije izvedivosti povezan s drugim aktivnostima industrijskog istraživanja i/ili eksperimentalnog razvoja u okviru istog projektnog prijedloga.

8. PDV na prihvatljive troškove koji plaća partner i za koji ne može osigurati njegov povrat (potrebno dostaviti izjavu kojom se traži PDV kao prihvatljiv trošak, a iz koje je vidljivo da Korisnik/Partner nema pravo na povrat, po kojoj osnovi te za koje troškove).

Prihvatljive kategorije troškova za prijavitelja (nositelj SPIN konzorcija)

Trošak ulaganja u materijalnu imovinu koja se koristi za aktivnosti Projekta, a sastoji se od postrojenja, novih strojeva i opreme i ostalih potrebnih resursa, te s njima povezanih troškova aktiviranja, transporta i stavljanja u pogon, ako ih u pogon stavlja dobavljač. Troškovi edukacije za rukovanje opremom i troškovi montaže opreme i strojeva također su prihvatljivi ako su prikazani na istom računu s nabavljenom opremom te predstavljaju sastavni dio nabave opreme.

Prihvatljive kategorije troškova za OIŠZ u svojstvu partnera u okviru SPIN konzorcija

1. Troškovi plaća istraživačkog, tehničkog i ostalog pomoćnog osoblja OIŠZ

2. Neizravni troškovi po fiksnoj stopi koja iznosi maksimalno 15 % od ukupnih prihvatljivih izravnih troškova osoblja ove točke.

3. Troškovi amortizacije instrumenata i opreme 

 
Napomena: Udio troškova amortizacije instrumenata i opreme OIŠZ-a kao partnera na Projektu može iznositi maksimalno 50 % ukupno prihvatljivih troškova tog partnera.

Način podnošenja prijava

Projektni prijedlog se podnosi UT-u, putem informacijskog sustava eKohezija.  Neophodno je planirati vrijeme za registraciju na portalu te ispunjavanje i provjeru prijavnog obrasca.

Rokovi za podnošenje prijava 

Projektne prijedloge u okviru Poziva potencijalni prijavitelji moći će podnositi od 1. veljače 2024. godine u 11:00:00 sati do 5. lipnja 2024. godine u 11:00:00 sati.

U slučaju potrebe za obustavljanjem ili zatvaranjem Poziva prije nego što je predviđeno ovim Uputama, na mrežnim stranicama https://eufondovi.gov.hr/  i u informacijskom sustavu e Kohezija bit će objavljena obavijest.

Zainteresirani ste ?

Pošaljite upit

Razumijem i prihvaćam da sam pročitao/la Pravila o privatnosti tvrtke CORDION d.o.o. koji detaljnije opisuju kako će moji kontakt podaci biti sačuvani i obrađivani i kako u bilo kojem trenutku mogu povući svoj pristanak.

Novosti

Informirajte se i rastite s nama

11.09.2024

ESG Maraton

Pročitaj više
Monika Kordić 13.06.2024

WEBINAR - EU poziv - Resursno gospo...

Pročitaj više
11.03.2024

Smjernice za pripremu investicijski...

Pročitaj više
11.03.2024

Inovacijama do održive budućnosti

Pročitaj više
11.03.2024

Financiranje zelenih i održivih pro...

Pročitaj više
11.03.2024

Kako stvoriti okruženje za održivu ...

Pročitaj više
11.03.2024

Panel „OIE u službi uspješnih poljo...

Pročitaj više
Snježana Turalija 21.12.2023

Jačanje turizma na klimatske promje...

Pročitaj više
Lidija Kovač Guina 31.10.2023

ADVANTAGE AUSTRIJA – Radionica

Pročitaj više

 

Javite se

Paškala Buconjića 19, 10000, Zagreb, Hrvatska

© CORDION.hr. Sva prava zadržana Dizajnirano od HTML Codex