Na kojoj razini TRL-a se nalazi moja inovacija?

Na kojoj razini TRL-a se nalazi moja inovacija?

Zašto je važno prepoznati na koju razinu tehnološke spremnosti (TRL) se nalazi vaša inovacija ?
 
Razina tehnološka spremnost (Technology Readiness Level u nastavku TRL) predstavlja sustav ocjenjivanja tehnološke razvijenosti i zrelosti određenog rješenja ili inovacije. Ovaj sustav, razvijen od strane NASA-e, koristi devet razina koje omogućuju jasnu kategorizaciju tehnologija od osnovnih istraživanja do komercijalne primjene. TRL razine je uveden 2014. kao dio HORIZON 2020 programa i pomaže u razumijevanju u kojem stadiju razvoja tehnologija ili inovacija stoje, što je izuzetno važno za planiranje i provedbu EU projekata usmjerenih na inovacije, istraživanje i razvoj (IRI).
 
U kontekstu prijave inovativnih projekata na EU naječaje na nacionalnom ili EU razine, TRL razine služe kao ključni alat za donošenje odluka o prilikama koje prijavitelje imaju, jer temeljem razine TRL na kojoj se nalzi jedna inovacije, provodi se evaluaciju tehničke zrelosti, analiza rizika, identifikacije potrebnih resursa te procijenjuje se tržišni dosjeg inovacije. Kroz razumijevanje TRL razina inovacije, evaluatoru često  mogu odrediti koja inovacija na kojem stupnju razvoja se nalaz te koje su potrebe za dodatna ulaganja u istraživanje i razvoj. 
 
 
Zašto su TRL razine važne za inovativne EU projekte i koje sve razine postoje?
 
 
TRL razine omogućuju jasno razumijevanje i procijene stadija u kojem se nalazi tehnologija / inovacija. To je od ključne važnosti za projekte koji traže financijsku podršku (EU potpore, investitore ...), jer određuju koliko u kojem statusa razvoja se nalazi inovacija te koliko je dodatna ulaganja potrebna za njegov daljnji razvoj.
 
Važno je razlikovati četiri osnovne razine istraživanje i razvoja:
 
A. Temeljna istraživanje odnosno fundamentalni razvoj (TRL 1)
 
B. Industrisko istraživanje odnosno tehnološki razvoj (TRL 2-4)
  • TRL 2 - Prvi koncepti tehnologije su razvijeni, a istraživanja se fokusiraju na određivanje njezine izvedivosti. Nakon osnovnih istraživanja počinje se primjenjivati znanje kroz tehničke metode i alate. Cilj je razviti moguće rješenje ili prototip, pri čemu se često koriste laboratorijski eksperimenti za provjeru tehničke izvedivosti
  • TRL 3 - Provedena su istraživanja kako bi se dokazala osnovna funkcionalnost tehnologije u laboratorijskim uvjetima. Na ovoj razini izrađuje se prvi model (,,ružni“ prototip) kako bi se dokazala tehnička izvedivost koncepta. Model (prototip) testira se u laboratorijskim uvjetima radi provjere osnovnih funkcionalnosti. Ova faza donosi dokaz koncepta (proof of concept).
  • TRL 4 - Tehnologija se testira u simuliranim uvjetima kako bi se potvrdila njena stabilnost i izvedivost. Na ovoj razini tehnologija se testira u kontroliranim laboratorijskim uvjetima kako bi se vidjelo može li ispuniti specifične zahtjeve. Unutar ove razine provode se detaljna ispitivanja performansi i pouzdanosti prototipa niske razine.
C. Eksperimentali razvoj odnosno demonstriranje proizvoda/usluge (TRL 5-8)
  • TRL 5 - Tehnologija se testira u stvarnim uvjetima, ali u ograničenim razmjerima. Na ovoj razini razvoja inovacije testiranje se provodi u uvjetima koji su sličniji stvarnim situacijama u kojima će se tehnologija koristiti. Cilj je prikupiti podatke o pouzdanosti i funkcionalnosti tehnologije u realnijem okruženju te definirati njena ograničenja.
  • TRL 6 - Tehnologija je demonstrirana u industrijskim uvjetima, gdje se provode detaljnija ispitivanja. Na ovoj razini izvode se demonstracije tehnologije u stvarnom okruženju kako bi se prikupili podaci o njenom funkcioniranju i pouzdanosti. Ove demonstracije često se provode u manjoj ili ograničenoj skali/razini kako bi se prikupili dodatni važni podaci o radu tehnologije u praksi/stvarnom okruženju.
  • TRL 7 - Demonstracija tehnologije u operativnom okruženju. U ovoj fazi tehnologija se testira u uvjetima koji su vrlo slični onima u kojima će se koristiti. Cilj je pokazati koliko je tehnologija praktična i učinkovita te ukloniti inženjerske i proizvodne rizike.
  • TRL 8 - Tehnologija je uspješno implementirana u industriji i može se koristiti na tržištu. Na ovoj razini tehnologija je potpuno razvijena i testirana te se sada koristi u stvarnom operativnom okruženju. Unutar ove faze prikupljaju se podaci o performansama, njenoj pouzdanosti i sposobnosti u praktičnoj/stvarnoj primjeni.
D. Komercijalizacija odnosno nulta proizvodnja – TRL 9
Tehnologija je u potpunosti integrirana u svakodnevne procese i operacije. Ova faza označava početak njene komercijalne primjene
 

Zašto je važno procijeniti TRL?
 
Nekoliko je ključnig faktora, među kojima kao ključne izdvajamo. 
  • Smanjenje rizika. Razumijevanje tehnološke zrelosti također pomaže u identifikaciju rizika te mjere za njihovo mitigiranje. Inovacije u ranim fazama razvoja često imaju veće tehnološke, dok u kasnijm fazama tržišne i financijske rizike. Prepoznavanje razine TRL-a na koju se nalazi inovacija  omogućuju prepoznavanje i procjenu tih rizika, čime se omogućuje bolje planiranje i upravljanje projektima. Projekti s nižim TRL-ovima zahtijevaju više istraživačkog rada i mogu imati neizvjesniji ishod, dok su oni na višim TRL-ovima stabilniji i spremniji za primjenu u industriji i gospodarstvo općeniti.
  • Jasnije planiranje i upravljanje s razvojom inovacijom. TRL razine jasno definiraju ciljeve za svaku fazu razvoja tehnologije, omogućujući tako precizno planiranje i upravljanje resursima. Ove razine pomažu organizacijama da usmjere svoje napore na odgovarajući način, osiguravajući da su svi koraci razvoja pravilno postavljeni i da se zadovolje svi tehnički i komercijalni zahtjevi.
  • Jasnije identificiranje i povezivanje s industrijskim i istraživačkim partnerima. Kroz različite TRL razine, moguće je identificirati koji su partneri i suradnici potrebni u određenim fazama razvoja tehnologije. Na primjer, projekti u ranijim fazama mogu zahtijevati suradnju s akademskim institucijama ili istraživačkim organizacijama, dok se za kasnije faze mogu angažirati industrijski partneri koji imaju resurse i kapacitete za proizvodnju i distribuciju tehnologije. Ova jasna podjela omogućuje bolju suradnju među dionicima i usklađivanje njihovih ciljeva.
  • Kvalitetna identifikacija izvora za (su)financiranje i investitranje u inovacije.  EU fondovi za istraživanje i razvoj i poslovni anđeli, ventur capital fondovi i investitori  često imaju specifične uvjeti  za financiranje obzirom da ne svatko je spreman financirati sve faze razvoja inovacije. Razumijevanje razine razvoja  pomaže im u procesu odabiru  projekte koje su spremne potaknuti daljni razvoj.
Kako možete napraviti vlastitu samoprocijenu vaše inovacije?
 
Samoprocjena nije jednostavan proces jer se primjena TRL skale razlikuje među sektorima i disciplinama. Kako bi se olakšala pravilna procjena TRL-a projekta, H2020 projekt BRIDGE2HE je razvio proširenu TRL matricu. Ova matrica pomaže korisnicima da točno odrede TRL svog projekta kroz tri ključna pitanja. Prvo pitanje odnosi se na vrstu rješenja koje se razvija (npr. proizvod, industrijski proces, softver, medicinski uređaj ili lijek), što određuje kako se TRL procjena treba provesti. 
 
Samostalno možete napraviti procijenu tehnološke razine spremnosti proizvoda prema uputama koje možete preizeti sa sljedećeg linka ili nas kontaktirajte na [email protected] pa ćemo vam mi pomoći.  
 
 
Definiranje razine tehnološke spremnosti (TRL) ključne su za uspjeh inovativnih EU projekata jer omogućuju jasniji uvid u  tehničke zrelosti vaše inovacije te potencijale njenu za tržišnu primjenu. 
 

Zainteresirani ste ?

Pošaljite upit

Razumijem i prihvaćam da sam pročitao/la Pravila o privatnosti tvrtke CORDION d.o.o. koji detaljnije opisuju kako će moji kontakt podaci biti sačuvani i obrađivani i kako u bilo kojem trenutku mogu povući svoj pristanak.

Novosti

Informirajte se i rastite s nama

Monika Kordić 23.03.2025

HBOR Krediti za modernizaciju proiz...

Pročitaj više
Monika Kordić 18.03.2025

IRI S3 - razvoj novih proizvoda i u...

Pročitaj više
Monika Kordić 17.03.2025

Na kojoj razini TRL-a se nalazi moj...

Pročitaj više
Monika Kordić 11.03.2025

INTEGRATOR

Pročitaj više
Tesa Popović 11.03.2025

Potpore MSP-ovima Istarske županije...

Pročitaj više
28.01.2025

Podrška digitalizaciji poslovanja M...

Pročitaj više
09.01.2025

Potpora za certifikaciju proizvoda ...

Pročitaj više
Monika Kordić 31.10.2024

Učinkovita upotreba resursa i potpo...

Pročitaj više
23.09.2024

Intervencija 75.01 - Uspostava mlad...

Pročitaj više

 

Javite se

Paškala Buconjića 19, 10000, Zagreb, Hrvatska

© CORDION.hr. Sva prava zadržana Dizajnirano od HTML Codex